Konstantinopolis'in Düşüşü
(Osmanlıların Bizans'ı Fethi)

KİTAP YAYINEVİ
Kargo Ödeyen Kitap
Okuyucu Oy Oranı:
Liste Fiyatı: 125 TL
Bizdeki Fiyatı: 105 TL
(KDV Dahil)
16%

Batı Roma İmparatorluğu’nun çöküşünden sonra Roma İmparatorluğu’nun mirası yüzyıllarca Doğu Roma İmparatorluğu’nda, ya da sonradan tarihçilerin verdikleri adla Bizans  İmparatorluğu’nda yaşadı. 1453’te Fatih  Sultan Mehmed’in komuta ettiği 80.000 kişilik  Osmanlı  gücü harekete geçtiğinde İmparator XI. Konstantinos’un yönetimindeki Bizans  İmparatorluğu küçük bir kırsal alanla çevrelenmiş, ama tarihi surlarıyla çok iyi korunabilen bir kentten, Konstantinopolis’ten ibaretti. Dört ay süren kuşatma, karada, denizde ve ?surları havaya uçurmak veya bunu engellemek için karşılıklı olarak lağım (tünel) kazan askerler nedeniyle? yer altında şiddetli çatışmalara sahne oldu. Osmanlı  ordusu tarihin gördüğü en güçlü toplarla kent surlarını günlerce dövdü. Hatta Bizans  tarihçisi Kritovulos’a göre bu kuşatma  savaşında uzun menzilli yeni bir havan topu tasarlamanın onuru da II. Mehmed’e ait oldu. Sonunda Osmanlı  kuvvetleri kente girdiler. Padişah da 29 Mayıs’ta öğle civarına kadar kara surlarının dışında kaldıktan sonra at üstünde kente girerek Ayia Sofia’ya gitti. Konstantinopolis’in Düşüşü; Osmanlıların Bizans’ı Fethi bu konuda yazılmış kitaplardan oldukça farklı. Eserin ilk bölümünde John Haldon Bizans’ın tarihçesini, politik dünyasını, askeri örgütlenmesini ve dış dünyayla ilişkilerini araştırıyor. İkinci bölümü yazan Stephen Turnbull ise Konstantinopolis savunmasının Bizans  tarihi boyunca daima temel dayanağı olan kent surlarını inceliyor. Kitabın son bölümünde kuşatma  öncesindeki hazırlıklar anlatıldıktan sonra, kent çevresinde ve surlarda cereyan eden savaş  ele alınıyor. Bölümün yazarı David Nicolle her iki tarafın kumandanlarını, askeri kuvvetlerini, kullandıkları teknolojileri inceliyor ve bir savaş  muhabiri gibi bizi adım adım sona, kentin düşüşüne götürüyor. Konstantinopolis’in Düşüşü; Osmanlıların Bizans’ı Fethi’da yer alan çok sayıda renkli resim, harita ve illüstrasyon kitabın son derece rahat okunan anlatımını destekliyor. Tarihçi John Haldon, Princeton Üniversitesi’nde öğretim üyesi, çok sayıda eseri var, bunlardan Bizans  Tarih  Atlası, yine Ali Özdamar çevirisiyle Kitap Yayınevi tarafından yayınlandı. Tarihçi Stephen Turnbull, Leeds Üniversitesi’nde öğretim üyesi, askeri tarih  alanında çalışıyor, Japon askeri tarihi üzerine birçok eser kaleme almış. Tarihçi David Nicolle’un da Ortaçağ askeri tarihi ve İslam savaş sanatı  üzerine birçok eseri var. 


ISBN No:9786051050232 Yayın Yılı: 2010 Sayfa Sayısı:288 Ebat:22 X 29 Dili:Türkçe Kağıt Kalitesi:Kitap Kağıdı Kapak Türü:Ciltli Temin Süresi:2

Çevirmen:
Ali Özdamar


Tek Çekim Fiyat: 105 TL

BankAsya
VadeTaksitFiyat
2 52,5 105
4 27,42 109,69
6 17,5 105
8 14,2 113,59
10 11,56 115,59
12 9,79 117,5


Yazarın Diğer Eserleri

John Haldon
Satış Fiyatı:
75 TL

İndirimli Fiyatı:
63 TL 16%
(KDV Dahil)

Hata Bildir: Sayfamızda karşılaştığınız hataları, yazım yanlışlarını ve önerilerinizi bize iletmek için, Lütfen tıklayınız.
Sisteme Giriş

Sepet
Sepetinizde şu an için ürün yok.

Sepetim

Sitemiz 128 bit Rapid SSL sertifikası ile korunmaktadır.
www.hikmetkitap.com
Hikmet Neşriyat Dağıtım San. Tic. ve Ltd. Şti.
Sümer Mah. 24. Sok. No:13 Zeytinburnu / İstanbul
Fax:0212 4153335 Tel: 0212 415 2241 Pbx

hikmetkitap.com sitesi içerisinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları hikmetkitap.com'a aittir.
Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz.
Copyright © 2009 | Tüm Hakları Saklı